Способи легалізації українців в Польщі після 1 липня 2024 року

Президент Польщі Анджей Дуда підписав проєкт змін до «Спецзакону про допомогу громадянам України у звʼязку з війною у цій країні». Це останній етап затвердження змін за які вже проголосували у Сеймі та Сенаті. Нові положення спецзакону почнуть діяти з 1 липня 2024 року.

Зміни до спеціального закону продовження його дії до 30 вересня 2025 року.

Українці, які прибули до Польщі внаслідок війни, від 1 липня матимуть три способи легалізації свого перебування у Польщі.

1. PESEL UKR

Особам із PESEL UKR надано тимчасовий захист, що дозволяє їм легально перебувати в Польщі без необхідності мати карту перебування або візу. Вони мають необмежений доступ до ринку праці та можуть користуватися безкоштовними медичними послугами, наданими в рамках NFZ. Окрім цього, власники PESEL UKR мають право вільно подорожувати країнами Європейського Союзу.

Однак, цей спеціальний статус має певні обмеження: якщо вони залишають Польщу більш ніж на 30 днів, то втрачають його. Від 1 липня, всі новоприбулі в Польщу, які рятуються від війни, повинні негайно звернутися до місцевої адміністрації для отримання PESEL UKR. Варто зазначити, що тепер PESEL UKR надається лише за наявності дійсного закордонного паспорта.

Ті особи, які оформлювали PESEL UKR на підставі інших документів, після набуття чинності змін, повинні будуть протягом 60 днів з моменту набуття чинності цих змін, оновити свої дані у відповідній адміністрації та надати дійсний закордонний паспорт.

2. Карти тимчасового перебування на загальних підставах

Другий спосіб легалізації — це отримання карти тимчасового перебування на таких самих умовах, як і для інших іноземців у Польщі.

Зазначимо, що для отримання «звичайної» карти перебування необхідна певна підстава. Українці, які виїхали через війну і під час свого перебування в Польщі знайшли тут роботу або почали вести іншу економічну діяльність, з 1 квітня 2023 року мають можливість подати заявку на отримання карти тимчасового перебування.

Згідгно з новою постановою, дозвіл на тимчасове перебування можуть отримати особи-родичі громадян Польщі або з метою обʼєднання родини. На практиці це дає можливість отримати карту перебування для дітей або інших членів сім’ї.

3. Спеціальна карта перебування CUKR

Третій спосіб новий – це можливість отримати спеціальну карту перебування терміном на три роки, так звану карту CUKR. 

Заявку на отримання карти перебування CUKR можна буде подати виключно онлайн. У CUKR буде вказано, що її власник раніше перебував під тимчасовим захистом і мав PESEL UKR. На такій карті не буде зазначено місце проживання або прописки. Термін дії карти CUKR становить три роки, і вона надає право працювати в Польщі без необхідності отримувати додатковий дозвіл. Проте, у разі зміни адреси проживання, власник карти повинен повідомити воєводу протягом 15 днів.

Власники карти CUKR матимуть такі само права як інші іноземці зі звичайною картою перебування, однак без втрати карти зможуть виїжджати з Польщі на термін не більше 6 місяців.

Щоб отримати карту CUKR, громадянин України повинен відповідати таким вимогам:

  • на 4 березня 2024 року мати PESEL UKR.
  • мати PESEL UKR на день подачі заявки на карту перебування CUKR.
  • безперервно мати PESEL UKR протягом 365 днів.
  • мають дійсний закордонний паспорт.

Як тільки статус PESEL UKR змінюється на CUKR, особа втрачає всі права та привілеї, які надаються спеціальним статусом тимчасового захисту. Зокрема такі особи більше не зможуть користуватися безкоштовними медичними послугами в межах NFZ.

Проте, якщо власник карти CUKR знайде роботу, він все одно матиме доступ до NFZ. Але в цьому випадку підставою для отримання медичних послуг буде страховка, яка оплачується з його зарплати.

Той факт, що нові поправки до спеціального закону набувають чинності з 1 липня, не означає, що з цього дня вже можна подавати заявки на отримання карти CUKR. Уряду ще потрібен час для створення системи та впровадження процесу подачі документів онлайн.

Підсумок

На сьогоднішній день громадянам України доступні три основні способи легалізації перебування в Польщі. Кожен із цих варіантів має свої особливості та підходить для різних обставин.

PESEL UKR підходить тим, хто планує тимчасове перебування в Польщі, хоче зберегти доступ до безкоштовних медичних послуг NFZ та соціальних виплат, і не планує залишати країну більше ніж на 30 днів. Це простий варіант для тих, хто не має чітких планів на довгострокове проживання чи роботу в Польщі.

Традиційна карта тимчасового перебування підхожить особам, які мають конкретну причину для перебування в Польщі. Це ідеальний вибір для тих, хто планує інтегруватися в польське суспільство або має довгострокові кар’єрні та життєві плани в Польщі.

Карта перебування CUKR підходить громадянам України з PESEL UKR, які планують тривале проживання та роботу в Польщі. Цей статус надає трирічну легалізацію з правом на працю без необхідності додаткових дозволів. Він підходить для тих, хто прагне стабільності та має довгострокові плани щодо проживання в країні.

Обирайте той спосіб легалізації, який найкраще відповідає вашим життєвим обставинам та планам на майбутнє в Польщі.